Obuvnícky priemysel dneška, ženy a topánky, Christian Dior, predajná horúčka. Každý dizajn pomenovaný po kvete. Módni novinári v očakávaní kráčali cez more kvetov od tradičného parížskeho kvetinárstva Lachaume na svoje miesta. A neboli sklamaní. Deväťdesiat pohľadov, ktoré v to ráno videli, bolo tak inovatívnych, že Carmel Snow, slávna redaktorka Harper's Bazaar, nadšene vykríkla: „Aká revolúcia, drahý Christian! Vaše oblečenie má úplne nový vzhľad." Zrodil sa dnes už ikonický módny výraz »The New Look«. Francúz Christian Dior v roku 1947 ukončil éru neohrabanej platformy a klinových opätkov s legendárnym vzhľadom a dosiaľ neznámym mediálnym vplyvom. 12. februára predstavil vtedy 42-ročný francúzsky návrhár svoju prvú kolekciu.

Obuvnícky priemysel dneška, ženy a topánky, Christian Dior, predajná horúčka

Nemcom vo futbale mohol v skutočnosti pomôcť len zázrak.

Adidas trend
Newyorčania vyzuli lodičky, obuli tenisky a utekali do práce.

Ako začali tenisky
Predchodcom všetkých tenisiek bol pred takmer 200 rokmi Plimsoll.

Plimsoll obuv
Topánka prešla náročnu cestu. Po stáročia ich ľudia neúnavne nosili.

Múzeum topánok
Jeden z vplyvných obdivovateľov topánok bol Slovák.

Andy Warhol
Flexibilita je schopnosť pohybovať sa bez obmedzenia.

Strečing
Iné zmysly ako zrak môžu byť cestami rozkoše a objavovania.

Príroda
Človek prejavil vášeň pre jednoduchú prirodu.

Problém hmyzu
Móda pre basketbalistov, prichádzajú svetové značky.

Puma
Vznik značky Nike

Onitsuka Tiger
OH v Mexiku 1968

Aféra Puma
1970 Mexiko Pelé

Puma King
Vznik značky New Balance

New Balance
Francúzska značka tenisiek

Le Coq Sportif
Maratónec Terry Fox, strata nohy

Adidas Orion

Dlhé hojdacie sukne, objemné siluety, útle drieky, zvýraznené boky a prsia a modelky mali obuté zvodné špicaté lodičky s jemnými ihličkovými podpätkami. Na rozdiel od novinárov v prvom rade, ktorí sa hanblivo snažili skryť svoje nemotorné, staromódne topánky na platforme pod sedadlami. »The New Look« spustil novú eufóriu pre módu na oboch stranách Atlantiku ako lavína. Po triezvych a melancholických povojnových rokoch, nedostatku materiálov a všadeprítomných uniformách bol tento zmyselný, ultraženský vzhľad zjavením. Dior sa podľa denníka L'Aurore zrazu stal „najslávnejším Francúzom na svete“. „Návrat k ideálu civilizovanej radosti,“ takto opísal svoj nový vzhľad sám Dior.

Bol to francúzsky návrhár topánok Roger Vivier, ktorý korunoval »New Look« svojimi topánkovými kreáciami pre Dior. Aj dnes je oslavovaný ako vynálezca ihličkových nožov. So svojím extrémne vysokým a filigránskym podpätkom je pravdepodobne stále najznámejším vysokým podpätkom našej doby. Architektonické majstrovské dielo, ktorého sofistikovaná konštrukcia umožnila, aby boli podpätky stále vyššie a tenšie. Talian Salvatore Ferragamo položil základ v tridsiatych rokoch s oceľovou pružinou, ktorá podopiera klenbu medzi podrážkou a pätou.

O niekoľko rokov neskôr navrhol dizajnér André Perugia pre slávnu francúzsku speváčku nočného klubu Mistinguett fetišové podpätky, ktoré sa veľmi približovali ihličkám. Tie však mali pravdepodobne len prijímať pánske návštevy vo výške očí pri dverách, než v nich skutočne kráčať Parížom. Samotný výraz sa objavil vo Vogue v roku 1952. Pokúsili sa nejako pomenovať neuveriteľne populárny, ako čepeľ tenký podpätok. Stiletto vychádza z latinského slova »stilus«, čo znamená špicatý stĺp. Určite nie je náhoda, že dýky s veľmi tenkými čepeľami sa v období renesancie nazývali stilettos. Talianski výrobcovia potom prevzali slovo pre svoje návrhy.



Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka