Biele kvalitné tenisky pre bežcov, Onitsuka Tiger sneakersy, Bill Bowerman. Známy ako človek, ktorý má málo slov.Raz bol požiadaný, aby prezradil, aké je tajomstvo zlepšenia výkonu, Bowerman jednoducho odpovedal: ‚Bež rýchlejšie.‘ Beh rýchlejšie bol niečo, o čom Bowerman veľa premýšľal. Od tréningových režimov až po prispôsobenie bežeckých topánok pre jednotlivých športovcov, veľa svojho voľného času trávil zvažovaním spôsobov, ako by mohol pomôcť svojim ‚Mužom z Oregonu‘, ako ich nazval, zlepšiť ich výkon. Veľká časť jeho pozornosti sa sústredila na obuv.

V šesťdesiatych rokoch mal adidas takmer monopol na bežecké hroty a to Bowermana trápilo. Cítil, že neboli dobre vyrobené, boli príliš drahé a čo je najdôležitejšie, podľa jeho názoru, príliš ťažké. Ľahkosť bola pre neho takmer posadnutosťou a keď vypočítal, koľko krokov jeho bežci potrebovali na prekonanie jednej míle, uvedomil si, že ak by ukrojili len jednu uncu z hmotnosti svojich topánok, v skutočnosti by museli počas pretekov uniesť o 550 libier menej. To ho priviedlo k experimentu s množstvom alternatívnych ľahkých materiálov, od klokanej kože až po tresku. Áno, treska!

Biele tenisky Onitsuka Tiger obuv

Onitsuka Tiger obuv Alvarado 1183A507 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Alvarado Biele

Onitsuka Tiger obuv Alvarado 1183A507 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Alvarado Biele

Onitsuka Tiger obuv Alvarado 1183A507 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Alvarado Biele

Onitsuka Tiger obuv Gsm 1183A353 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Philip ‘Buck’ Knight bol dobrý bežec a jeho kariéra v Oregone bola len začiatkom jeho vzťahu s Bowermanom. Keď sa zapísal na Stanford Graduate School of Business, bolo to počas kurzu manažmentu malých podnikov, v ktorom mu bolo pridelené napísať seminárnu prácu o založení malého podniku, kedy začal premýšľať o Bowermanovom názore na tenisky adidas. Jeho prvý pár bežeckých topánok bol veľmi obľúbený pár adidas, ale po vypočutí diskusie o tom, či nové lacnejšie fotoaparáty z Japonska niekedy dokážu zvrhnúť prémiové fotoaparáty z Nemecka, začal uvažovať, či by to mohol urobiť lacný japonský výrobca to isté s bežeckou obuvou a prelomiť priľnavosť, ktorú mal adidas na trhu. Keď Knight promoval a potreboval si zarobiť na živobytie, svoj „bláznivý nápad“ na chvíľu odložil a začal kariéru účtovníka. Ale Knight, zasiahnutý cestovateľskou mániou, sa rozhodol vydať sa na svetové turné.



Onitsuka Tiger obuv Gsm 1183A651 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Onitsuka Tiger obuv Gsm 1183B027 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Onitsuka Tiger obuv Gsm 1183B701 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Onitsuka Tiger obuv Gsm W 1182A470 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Zatiaľ čo v Japonsku, s myšlienkou zhodiť adidas z ich bidla, sa mu v mysli stále formovala myšlienka, Knight sa rozhodol podniknúť výlet do Kobe, sídla spoločnosti Onitsuka, jedného z najstarších japonských výrobcov obuvi a výrobcov radu športových topánok tzv. Tiger. Spoločnosť založil v roku 1949 Kihacharo Onitsuka v nádeji na zvýšenie povojnovej sebaúcty mládeže prostredníctvom atletiky a do 60. rokov 20. storočia vyrobila širokú škálu športovej obuvi vrátane Marathon Tabi, bežeckých topánok s delenou špičkou, Limber Up, obľúbená tréningová obuv, a Throw Up, nešťastne pomenovaná disková obuv.

Po zlúčení v roku 1977 sa mala stať známejšou pod názvom, ktorý nesie dodnes – ASICS – skratka pre Onitsukovu mantru, latinský výraz „anima sano in corpore sano“, „v zdravom tele zdravý duch“. Po dohodnutí stretnutia sa Knight stretol s vedúcimi pracovníkmi spoločnosti a predstavil sa ako zástupca „Blue Ribbon Sports“, čo je meno, ktoré si podľa niektorých vymyslel na mieste, inšpirované modrými stuhami na stene svojej spálne, ktoré si zarobil. z jeho behu. Iní tvrdia, že názov bol inšpirovaný pivom Pabst Blue Ribbon, ktoré pil noc predtým. Knightovi sa podarilo presvedčiť Onitsuku, že jeho firma je ideálnou voľbou ako ich výhradný distribútor v USA a požiadal ho, aby poslal nejaké vzorky s prísľubom, že zadajú objednávku potom, čo si ich „partneri“ prezreli.

Po návrate do USA si Knight zobral pôžičku od svojho otca, aby zaplatil za vzorky, a poslal niekoľko párov svojmu bývalému trénerovi. Na Knightovo prekvapenie, Bowerman bol ohromený ich kvalitou a videl ich ako potenciálne lacnejšiu alternatívu k adidas pre svojich športovcov na tréning. Knighta ešte viac prekvapilo, že Bowerman ho požiadal, aby zvážil možnosť urobiť z neho partnera v novom biznise. S pocitom, že na palube nie je nikto, koho by mal radšej, podali si ruky a zrodila sa Blue Ribbon Sports. Títo dvaja založili spoločnosť s investíciou 500 dolárov a kúpili tisíc párov Tigrov. Knight sa stal prvým predajcom začínajúcej spoločnosti a jeho zelený Plymouth Valiant sa stal pravidelným návštevníkom na stredoškolských dráhach na severozápade Pacifiku, keď predával topánky z kufra svojho auta.



Onitsuka Tiger obuv Gsm W 1182A538 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Gsm Biele

Onitsuka Tiger obuv Mexico 66 1183A349 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
Mexico Biele

Onitsuka Tiger obuv New York 1183A205 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
New Biele

Onitsuka Tiger obuv New York 1183A205 Biela

Onitsuka Tiger Tenisky
New Biele

Topánky sa predávali dobre a rok po založení spoločnosti Knight predal topánky v hodnote 8 000 dolárov, ktoré sa okamžite minuli na objednanie ďalších 3 500 párov. Knight, ktorý stále pracoval ako účtovník, potreboval predavača na plný úväzok a na túto prácu najal priateľa a kolegu na stredné trate Jeffa Johnsona. Johnson otvoril najbližšie k obchodu, ktorý mal Blue Ribbon, keď premenil svoj byt na miesto, kde si zákazníci mohli vyskúšať a kúpiť topánky. Často sa zúčastňoval aj súťaží, aby ich predal športovcom, a často sa stretával so zástupcami adidas, ktorí sa smiali na jeho údajne podradných japonských topánkach. To, že musel zaťať zuby a vydržať, mu dodalo ešte väčšiu motiváciu, aby jedného dňa porazil Nemcov v ich vlastnej hre.

Bowerman bol zaneprázdnený prácou na spôsoboch, ako ešte viac vylepšiť topánky Onitsuka, so zameraním na to, ako by mohol znížiť ich hmotnosť. Postavil prototyp, ktorý bol hybridom najlepších vlastností dvoch existujúcich modelov, topánok Onitsuka's Mexico a Marup. Vďaka nylonovému zvršku a podrážke vyrobenej zo sendviča peny s dvojitou hustotou a klinu z EVA bola ľahká, pohodlná a mala dobré vlastnosti tlmenia nárazov. Keď Bowerman dopravil jeden zo svojich prototypov držaných spolu s kolíkmi do Japonska, vedúci pracovníci Onitsuka si mysleli, že je to skvelý nápad a rýchlo ho zaviedli do výroby.

Bowerman so svojím charakteristickým suchým vtipom navrhol „Cortez“, podľa španielskeho dobyvateľa, ktorý dobyl aztécku ríšu. Topánka sa okamžite dobre predávala a do roku 1971 pomohla Blue Ribbon dosiahnuť tržby 1 milión dolárov. Napriek ich úspechu bol vzťah Blue Ribbon s Onitsukou čoraz neistejší. V podozrení, že Onitsuka sa snaží zbaviť sa Modrej stuhy, si Knight „požičal“ dokumentáciu z aktovky výkonného riaditeľa Onitsuky, ktorá odhalila, že japonská spoločnosť skutočne zvažuje distribučné dohody s inými spoločnosťami. „Špión“ Knight naverbovaný zvnútra Onitsuka po veľkorysom dare bicykla potvrdil svoje podozrenie a Knight vedel, že nápis je na stene. Rozhodol sa, že jediný spôsob, ako zabezpečiť budúcnosť Blue Ribbon, je spustiť vlastnú značku topánok. Keď premýšľali o mene, Knight prišiel s „Dimension Six“, zatiaľ čo Jeff Johnson navrhol Nike, meno gréckej bohyne víťazstva, myšlienka, ktorá ho napadla vo sne.

Po dlhých diskusiách a istom zdráhaní zo strany Knighta bol zvolený názov Nike spolu s logom „Swoosh“ navrhnutým Carolyn Davidson, študentkou grafického dizajnu, ktorú Knight poznal z Portlandskej štátnej univerzity, ktorej zaplatil 35 dolárov. Knight potreboval niečo rýchlo, najprv si tým nebol istý a povedal: „Nemilujem to, ale narastie mi.“ Keď sa logo neskôr stalo jedným z najuznávanejších na svete, Knight daroval Davidsonovej diamantový prsteň. s vyrytým znakom Swoosh spolu s obálkou naplnenou nezverejneným množstvom akcií Nike.

Vzťah Blue Ribbon s Onitsukou sa napokon skončil, keď úradník japonského výrobcu navštívil obchod Blue Ribbon v Los Angeles a v sklade objavil desiatky oranžových krabíc s topánkami Cortez, ktoré boli označené ako Nike a pýšili sa novým swoosh logom. Onitsuka to považoval za zradu a dal ich prípad na súd. Súd však rozhodol, že keďže topánku vyvinuli obe spoločnosti spoločne, obe môžu pokračovať v predaji. Kým Nike si ponechal pôvodný názov Cortez, Onitsuka premenoval svoju verziu na podobne znejúcu Corsair. Teraz, vyzbrojený vlastnou značkou, populárnou topánkou a Bowermanom zaneprázdneným vývojom inovatívnych nových modelov, sa novo pomenovaný Nike, Inc. zameral na boj s gigantmi, ktorí dominovali v tomto odvetví a ktorých zvrhnutie ich inšpirovalo k založeniu Blue Ribbon. Boj o prvé miesto s ... Adidas.



Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka