Bežec maratónu Terry Fox a jeho strata nohy, nízke biele tenisky. Pre mnohých ľudí by strata nohy v dôsledku rakoviny viedla len k zúfalstvu, no Terryho Foxa to inšpirovalo k pokusu o najväčšiu výzvu svojho života. Odhodlaný prekonať svoje postihnutie a šíriť posolstvo nádeje sa rozhodol prebehnúť po celej dĺžke svojej domovskej krajiny Kanady. Terry Fox sa narodil v roku 1958 vo Winnipegu v Manitobe a bol aktívnym tínedžerom, ktorý hral šport, od futbalu cez rugby a bejzbal až po basketbal. Ale keď mal len 18 rokov, diagnostikovali mu osteosarkóm, rakovinu, ktorá začala blízko jeho kolena, a dostal zdrvujúcu správu, že mu budú musieť amputovať nohu a že bude potrebovať chemoterapiu. Odmietol dovoliť, aby ho jeho postihnutie znefunkčnilo, a len o tri týždne neskôr chodil s pomocou protetickej nohy.

Maratónec USA Terry Fox a jeho strata nohy, tenisky Adidas Orion

adidas Topánky Ownthegame 2.0 H00469 Biela

Tenisky Ownthegame
2.0 H00469

adidas Topánky Powerlift 5 GY8919 Biela

Tenisky Powerlift
5 GY8919

adidas Topánky Pureboost 22 W HQ8576 Biela

Tenisky Pureboost
22 W

adidas Topánky Questar GZ0618 Biela

Tenisky Questar
GZ0618 Biela

Počas 16 mesiacov chemoterapie Terry Fox bol hlboko zasiahnutý utrpením, ktoré museli znášať jeho spolupacienti, z ktorých mnohé boli deti. Rozhodol sa s tým niečo urobiť. Po tom, čo ťažil z pokrokov v liečbe rakoviny, zaviazal Fox svoj život pokroku vo výskume liečby. Inšpirovaný Dickom Traumom, prvým človekom po amputácii, ktorý dokončil maratón v New Yorku, sa rozhodol prebehnúť Kanadu a zabehnúť maratón denne. Bol by to „Maratón nádeje“, ktorý by zvýšil povedomie a peniaze na výskum, s cieľom získať 25 miliónov dolárov, teda dolár od každého Kanaďana.

Terry Fox sa pripravoval na maratón a napísal zanietený list spoločnosti adidas s prosbou o darovanie bežeckých topánok. Odpovedali tým, že prispeli 26 pármi topánok Orion. Ľahké a flexibilné, ale odolné a s dobrým tlmením nárazov sa dobre hodili do náročných podmienok, ktorým by ich Terry Fox dal. 12. apríla 1980, neďaleko St John’s na Newfoundlande, naplnil dve fľaše vodou z Atlantického oceánu: jednu si nechal a druhú nalial do Pacifiku na konci svojej cesty. Pri príležitosti začiatku Maratónu nádeje ponoril pravú nohu do Atlantiku a vydal sa na cestu dlhú 5 300 míľ. Zatiaľ čo sa spočiatku snažil upútať pozornosť, keď sa jeho pátranie začalo dostávať do médií, nadšenie stúpalo. Keď prišiel do Port aux Basques, Newfoundland, mesto mu darovalo viac ako 10 000 dolárov a keď 22. júna dorazil do Montrealu, v jednej tretine cesty, získal viac ako 200 000 dolárov.adidas Topánky Ligra 7 M GZ0069 Biela

Topánky Ligra
7 M

adidas Topánky Ligra 7 W GX1262 Biela

Topánky Ligra
7 W

adidas Topánky Novafight Primegreen M HQ3514 Biela

Topánky Novafight
Primegreen M

adidas Topánky Novaflight Primegreen GX8187 Biela

Topánky Novaflight
Primegreen GX8187

Terry Fox bol však sklamaný, dúfal, že do tejto doby získa viac peňazí, kým hotelier Isadore Sharp, ktorý stratil syna na rakovinu, nepresvedčil takmer 1 000 korporácií, aby ho sponzorovali, čím Fox obnovil účel. S rastúcou pozornosťou vystupoval na verejných vystúpeniach, na ktorých sa zišli darovať tisíce ľudí. Zatiaľ čo odklony predĺžili jeho cestu, ukázalo sa, že maratón funguje a Terry Fox bol často dojatý prijatím, ktoré dostal. Posilnený ich podporou, napriek fyzickej záťaži, ktorú mal na svojom tele maratón denne, si Fox odmietol vziať dni voľna napriek tomu, že trpel zápalom šliach, zapáleným kolenom, holennými dlahami a cystami na pahýli.adidas Topánky Fluidflow 2.0 GX8287 Biela

Topánky Fluidflow
2.0 GX8287

adidas Topánky Fluidstreet H04603 Biela

Topánky Fluidstreet
H04603 Biela

adidas Topánky Fluidup H01995 Biela

Topánky Fluidup
H01995 Biela

adidas Topánky Forcebounce 2.0 M GX1261 Biela

Topánky Forcebounce
2.0 M

1. septembra však utrpel Terry Fox intenzívny záchvat kašľa a bolesti na hrudníku, no bežal ďalej. O niekoľko kilometrov ďalej, zadýchaný a stále v bolestiach, požiadal o prevoz do nemocnice. Nasledujúci deň usporiadal Terry Fox tlačovú konferenciu s plačom a odhalil, že jeho rakovina sa vrátila a rozšírila sa do pľúc. Po 143 dňoch, 5 373 km a získaní 1,7 milióna dolárov bol nútený ukončiť svoju jazdu. Typicky nesebecký Fox si uvedomil, že keď sa národ chystá vidieť následky rakoviny, môže získať viac peňazí a týždeň po skončení jeho behu celoštátny teletón vyzbieral 10,5 milióna dolárov. Napriek viacnásobnej liečbe sa rakovina ďalej šírila.

adidas Topánky Crazyflight W HR0635 Biela

Topánky Crazyflight
W HR0635

adidas Topánky Cross Em Up 5 K Wide GY2399 Biela

Topánky Cross
Em Up

adidas Topánky Defiant Speed M GV9520 Biela

Topánky Defiant
Speed M

adidas Topánky Duramo Sl 2.0 GW8348 Biela

Topánky Duramo
Sl 2.0

Po upadnutí do kómy Terry Fox zomrel 28. júna 1981 so svojou rodinou po boku. Vlajky v celej Kanade boli stiahnuté na pol žrde a komunity po celej krajine usporiadali spomienkové bohoslužby. Jeho pohreb odvysielala televízia a Kanaďania po celej krajine zasypali Cancer Society darmi. Posolstvo nádeje Terryho Foxa viedlo k vyzbieraniu viac ako 650 miliónov dolárov na výskum rakoviny a miera vyliečenia osteosarkómu je teraz takmer 80 percent. Jeho odvaha a duch zmenili postoje k rakovine a zdravotnému postihnutiu. Pre Kanadu zostáva národným hrdinom a inšpiráciou pre svet.

Keď bola Sarah Reinertsenovej amputovaná ľavá noha, inšpirovalo ju to k životu, v ktorom prekonala mnohé výzvy, aby sa stala jednou z popredných svetových para-triatlonistiek a prvou ženou s protetickou nohou, ktorá dokončila Hawaii Ironman Championship. Reinertsen, ktorá sa narodila v máji 1975, bola diagnostikovaná s proximálnym femorálnym ložiskovým deficitom, poruchou, ktorá znamenala, že nemala tkanivá potrebné na stimuláciu rastu jej ľavej nohy, čo malo za následok, že bola oveľa kratšia ako jej pravá noha. To spôsobilo jej ťažkosti pri chôdzi. Ortézy na nohách nedokázali zlepšiť jej stav a v siedmich rokoch sa spolu s rodičmi rozhodla amputovať nohu nad kolenom. Namiesto toho, aby sa nechala skľučovať alebo aby sa ľutovala, bola odhodlaná žiť čo najnormálnejší život a sústrediť sa na to, čo má, nie na to, čo stratila.

adidas orion, ktoré mal Terry Fox

Tenisky adidas Orion, ktoré mal Terry Fox
Bata Shoe Museum Collection

Vo veku 11 rokov videla bežca po amputácii Paddyho Rossbacha súťažiť v pretekoch na 10k. Reinertsen bola ohromená tým, aká bola plynulá, pôvabná a mocná, a v tom momente sa jej život zmenil. Cítila, že beh jej môže dať silu robiť čokoľvek, čo chce, a uvedomila si, že aj ona môže zabehnúť maratón alebo jedného dňa ísť na paralympiádu. Vo veku 13 rokov bola pripravená súťažiť a zúčastnila sa svojho prvého medzinárodného traťového mítingu, kde prekonala svetový rekord na 100 m pre ženy s amputáciou nad kolená. Na sedem rokov sa stala členkou amerického atletického tímu a reprezentovala USA na paralympijských hrách v Barcelone v roku 1992. V rokoch 1997 až 2004 sa Reinertsen zúčastnil aj siedmich maratónov vrátane New Yorku, Los Angeles, Millennium New Zealand, Londýna a Bostonu.

V roku 2004 sa Reinertsenová rozhodla, že sa chce zapísať do histórie a stať sa prvou ženou v paratriatlone, ktorá dokončí jedny z najťažších vytrvalostných pretekov na svete, majstrovstvá sveta Ironman na Havaji. Zahŕňa 2,4 míľové plávanie, 112 míľový cyklus a 26,2 míľový maratónsky beh a patrí medzi najnáročnejšie testy pre každého športovca. Po dobrom výkone v plaveckej etape ju takmer zastavili na trati 20 míľ do cyklistickej etapy, keď narazil na silný protivietor a bola diskvalifikovaná z podujatia, keď dobehla do cieľa etapy 15 minút po hraničnom čase.Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka