Biele športové tenisky, kopačky Adidas Predator, modely tenisiek, ktoré preslávili značky výrobcov. Dostal na začiaku kariéry drsné slová, ale mal to byť začiatok kariéry, vďaka ktorej Johnston hral za jeden z najväčších svetových futbalových klubov a popri tom vynašiel kopačky. Johnstona Charltonove komentáre neodradili a všetok svoj voľný čas trávil precvičovaním svojich loptových zručností na parkovisku Ayresome Park v Middlesbrough. Ale veci sa zmenili, keď ho prevzal John Neal. Bol ohromený Johnstonovou oddanosťou a zručnosťou a zaradil ho priamo do prvého tímu. Vo veku iba 17 rokov sa stal najmladším hráčom klubu. Po štyroch rokoch v Middlesbrough Johnstona kúpil Bob Paisley, manažér šampióna First Division Liverpool, na odporúčanie Graeme Sounessa.

Biele športové tenisky, kopačky Adidas Predator

Nike topánky bez hrotov

Waffle Sole
Onitsuka Tiger Runspark

Lasse Virén
Diadora tenisky

Björn Borg

V čase, keď boli zahraniční hráči ešte novinkou, noví spoluhráči ho považovali za „exota“, no jeho talent a tvrdá práca ho rýchlo priviedli k tomu, že sa stal obľúbeným u hráčov a priaznivcov, ktorí ho čoskoro prezývali „Skippy“. Počas svojho pôsobenia v klube vyhral päť majstrovstiev prvej divízie, tri ligové poháre a európsky pohár. Stal sa tiež prvým Austrálčanom, ktorý skóroval vo finále FA Cupu vo Wembley v roku 1986, keď Liverpool porazil Everton 3:1. Len niekoľko dní pred finále FA Cupu v roku 1988 proti Wimbledonu šokoval Johnston svoj tím tým, že oznámil svoj odchod do dôchodku. Jeho manažér Kenny Dalglish bol nahnevaný, ale keď zistil dôvod svojho rozhodnutia, dal mu požehnanie. Začiatkom toho roku Johnstonova sestra vážne ochorela a po nehode v Maroku upadla do kómy. Chcel sa vrátiť domov, aby uživil rodinu a pomohol zabezpečiť nepretržitú starostlivosť o svoju sestru.

Po návrate do Austrálie začal Johnston trénovať skupinu detí, ktoré ho požiadali, aby ich trénoval. Počas svojich sedení im dal pokyn, aby sa pokúsili odvrátiť loptičku tak, že ju „ošúchali“ ako stolný tenista so svojou pálkou. Ale keď sa sťažovali, že odklonenie lopty koženými topánkami nebolo veľmi efektívne, Johnston mal nápad. Ponáhľal sa domov, zložil gumu z pálky na stolný tenis a prilepil si ju na topánky. Zistil, že keď kopal do lopty, guma sa dostala do kontaktu s povrchom lopty a dala mu novú úroveň kontroly. Nasledujúce tri roky a viac ako 250 000 libier strávil na prototypoch a patente, kým zdokonalil svoju topánku, ktorá obsahovala gumené hrebene, ktoré sám navrhol, aby poskytovali priľnavosť, ktorá umožňovala hráčom odraziť loptu. Teraz bol pripravený predstaviť svetu svoje revolučné nové topánky.adidas Topánky Supernova + M H04482 Biela

Topánky Supernova
+ M

adidas Topánky Supernova + W FY2860 Biela

Topánky Supernova
+ W

adidas Topánky Supernova + W GZ0130 Biela

Topánky Supernova
+ W

adidas Topánky Supernova M S42723 Biela

Topánky Supernova
M S42723

Johnston išiel s topánkami do značiek adidas, Puma, Nike a Reebok, ale ani jeden z nich neprejavil veľký záujem. Sklamaný, ale neohrozený sa rozhodol, že im musí predviesť topánku, aby sa sami presvedčili, prečo to bol taký skok vpred. Po prerušení zasadania predstavenstva v Bayerne Mníchov sa mu podarilo presvedčiť Franza Beckenbauera, Karla-Heinza Rummeniggeho a Paula Breitnera, aby vyskúšali jeho kopačky. Johnston si priniesol so sebou videokameru a natočil ich, ako ich skúšali na snehu. Rýchlo pochopili potenciál a na kamere predviedli vylepšené ovládanie a vybočenie, ktoré im topánky poskytli.

Zo všetkých značiek, ktoré ho odmietli, mal Johnston pocit, že iba adidas prejavil pochopenie pre topánky. V niektorých ohľadoch to nebolo prekvapujúce, pretože už v 60-tych rokoch 20. storočia adidas experimentoval s prototypmi kopačiek, ktoré mali gumené hroty a dokonca aj žraločiu kožu na prednej časti chodidla, aby sa vytvoril väčší obrat a presnosť. Johnston, ktorý si bol istý, že Nemcov možno ešte presvedčiť, zamieril späť do adidasu a prerušil ďalšie zasadnutie predstavenstva. Keď ich presviedčali, aby si pozreli video, keď sa skončilo, celá miestnosť vraj vstala a tlieskala. Na mieste mu bola ponúknutá dohoda.

adidas Topánky Ubersonic 4 K GY4020 Biela

Topánky Ubersonic
4 K

adidas Topánky Ultraboost 22 GX5459 Biela

Topánky Ultraboost
22 GX5459

adidas Topánky Ultraboost 22 W GX5590 Biela

Topánky Ultraboost
22 W

adidas Topánky Ultrabounce HP5772 Biela

Topánky Ultrabounce
HP5772 Biela

Johnston si neuvedomil, že v tom čase sa adidas po najťažšom období vo svojej histórii ešte len postavil na nohy. Odchod Horsta Dasslera v roku 1987 vo veku iba 51 rokov po boji s rakovinou spôsobil, že spoločnosť bola paralyzovaná. Bez vedenia, pod útokom Nike a Reebok a stratou peňazí, bol adidas sužovaný rodinnými bojmi a katastrofálne obdobie pod vedením francúzskeho podnikateľa Bernarda Tapieho spôsobilo, že spoločnosť bola insolventná. Odpoveď na problémy spoločnosti ironicky spočívala v dvoch mužoch, ktorí boli čiastočne zodpovední za to, že sa adidas dostal do jeho chorej pozície.

adidas Topánky X Speedportal Messi.3 Fg J GW8391 Biela

Topánky X
Speedportal Messi.3

adidas Topánky X Speedportal Messi.3 Tf GW8395 Biela

Topánky X
Speedportal Messi.3

adidas Topánky X Speedportal Messi.3 Tf J GW8396 Biela

Topánky X
Speedportal Messi.3

Ako marketingoví a kreatívni riaditelia Nike boli Rob Strasser a Peter Moore súčasťou tímu, ktorý pomohol Nike vyrásť z predaja bežeckých topánok zo zadnej časti auta na športovú značku č. 1 na svete. Po sklamaní zo života v Nike začali svoj vlastný biznis, no čoskoro zistili, že sa pripojili k svojmu bývalému konkurentovi a stáli na čele jeho oživenia. Predstavili dve línie, ktoré mali adidas doslova zachrániť: Equipment a Originals. Vybavenie bolo skôr filozofiou ako radom, radom produktov, ktoré priviedli adidas späť k tomu, čo vedel najlepšie, vyrábali čisté športové produkty so skutočnými výhodami a bez trikov. Ak bolo vybavenie novou filozofiou, potom bol Originals návratom k starej filozofii. Najmä v Amerike a Japonsku sa mladí ľudia dožadovali športového oblečenia vo vintage štýle a topánky ako adidas Gazelle a Superstar sa opäť stali vyhľadávanými.

Topánky kopačky Adidas Predator
Kopačky Adidas Predator

Nové topánky boli testované v prerobenom bazéne v škole v rodnom meste adidas Herzogenaurach a výsledky boli údajne revolučné. Spolu s príspevkami od Davida Beckhama bol Johnstonov prototyp ďalej vylepšený, aby bol ľahší. Nové topánky pomenovali „Predator“ a adidas ich uviedol na trh v roku 1994 s veľkou pompou. Privítali ho hráči aj médiá, pretože skok v dizajne futbalových topánok a bezprecedentná úroveň ovládania rýchlo spravili z kopačiek hráčsky favorit a získali ocenenia na nohách mnohých skvelých hráčov, ako aj ocenenia za inováciu a dizajn.

John Collins z Celticu získal tú česť stať sa vôbec prvým hráčom, ktorý s nimi strelil gól v zápase proti Rangers v apríli 1994. Predator však o šesť rokov neskôr na kopačkách Davida Beckhama a Zinedina Zidana počas Euro 2000 chytil svetovú predstavivosť, keď sa použil na strelenie jedného zo štyroch gólov počas turnaja. Po 20 rokoch a mnohých evolúciách bol Predator v roku 2014 konečne vyradený, ale zostáva špeciálnou topánkou pre milióny futbalových hráčov a najmä pre adidas pre svoju úlohu pri oživení spoločnosti.


Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka