Ako začali tenisky. Každé ráno cestou do,práce obklopoval ľudi húf bezchybne oblečených kariérnych žien. Dokonalé účesy, upravené nechty, drahé značkové kabelky, množstvo šperkov, veľmi vkusné outfity, no potom: zrazu na nohách športové topánky. Prepracovali sa tieto ženy športovým vyťažením už o 8:00 a stále šprintovali do práce v teniskách? Nepravdepodobné ani v meste športových fanatikov. Vysoké opätky mal očividne každý v kabelke. Potom ich rýchlo a diskrétne vymenili vo vestibule alebo vo výťahu. Herečka Melanie Griffith ako Tess McGill si toto kombo tenisiek, ktoré je tak typické pre Manhattan, pripomenula vo svojom filme Working Girl. Vtedy to bol vrchol newyorskej kariéry. Niet divu, že viac ako v ktoromkoľvek inom meste tu ľudia denne prejdú maratónske vzdialenosti. Ťažko sa vysporiadať s podpätkami.

Ako začínali v móde prvé tenisky, Versace Jeans Couture Sneakersy

Versace Jeans Couture obuv 72VA3SKB Biela

Versace Jeans Couture
72VA3SKB Biele

Versace Jeans Couture obuv 72VA3SW4 Biela

Versace Jeans Couture
72VA3SW4 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SA3 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SA3 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SA4 Biela

Versace Jeans Coutury
73VA3SA4 Biele

Začiatok tohto trendu možno naplánovať presne na 1. apríla 1980. V ten deň sa v New Yorku začal štrajk metra, ktorý na takmer dva týždne ochromil celé mesto. Ambiciózni, akí sú Newyorčania, jednoducho vyzuli lodičky, obuli tenisky a utekali do práce. Cez známe mosty, malé bočné uličky a dlhé cesty na Wall Street a kancelárie Midtownu. „Najnovší športový trend v New Yorku je beh, špeciálne do práce...v teniskách!“ napísal vtedy zrejme zhrozený Vogue. Výnimočná situácia sa stala pravidlom aspoň v New Yorku.

Medzitým už dlho hrajú vedúcu úlohu samotné tenisky. A vo väčšine prípadov ich už nenahrádzajú vysoké podpätky. Ani v kancelárii. Ale práve naopak. Vlna úspechu tenisiek sa valí módnym svetom už niekoľko rokov a teraz dosahuje svoj absolútny vrchol: športová obuv sa dostala aj na móla francúzskych módnych domov haute couture ako Dior, Saint Laurent či Chanel. A to v krajine, kde módna elita stále ohŕňala nosom nad takouto prestávkou vo veľkom štýle, hoci Amerika a zvyšok Európy už dávno podľahli teniskovej horúčke. Talianka Miuccia Prada bola ešte v roku 2004 považovaná za priekopníčku, keď navrhla svoj "Linea Rossa America's Cup Trainer" v čiernej, striebornej alebo bielej farbe.

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SAA Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SAA Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SC2 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SC2 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SC2 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SC2 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SC2 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SC2 Biele

Dnes má tenisky vo svojom sortimente takmer každý známy dizajnér, od Prady cez Céline až po Burberry. Luxusné varianty z pytónovej kože, pony kože alebo tvídu, s čipkou, perlami, kryštálmi, nitmi alebo ručne vyšívané. Aj virtuóz na vysokom opätku Christian Louboutin „znížil" k plochým gumeným podrážkam, samozrejme v červenej farbe. Cenovo tieto noblesné tenisky často dokážu držať krok s elegantnými dizajnérskymi vysokými opätkami. Štvorciferné sumy nie sú nezvyčajné. »Na nohy sú tenisky ako džínsy. Ženy ich dnes nosia všade,“ vysvetlil dizajnér Chanel Karl Lagerfeld v módnej biblii Women's Wear Daily.

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SC2 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SC2 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SF2 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SF2 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SF4 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SF4 Biele

Versace Jeans Couture obuv 73VA3SF4 Biela

Versace Jeans Couture
73VA3SF4 Biele

V posledných tridsiatich rokoch sa tenisky vždy dokázali znovu objaviť z hľadiska módy. Prelomový hit, ako vždy, prvýkrát videný u celebrít ako Kate Bosworth, Miranda Kerr a Beyonce a potom všade „klinové tenisky“, tenisky so skrytým integrovaným klinovým podpätkom. Vrátane gumenej podrážky vysokej asi desať centimetrov. Rozšírený vzhľad lodičky s komfortom športovej obuvi. Skutočnosť, že sú rovnako drahé ako pár dizajnérskych ihiel za približne 700 dolárov, nijako nespomalila lavínu úspechu. »Wedge Sneaker« boli vypredané mesiace. Prvýkrát ho navrhla francúzska dizajnérka Isabel Marant. Nápad jej napadol preto, lebo si korkom podsúva svoje vlastné tenisky už od puberty. Jednoducho, aby vyzerali väčšie. Klin bol medzičasom skopírovaný nespočetne veľakrát, vo všetkých farbách, materiáloch a variáciách, dokonca aj športovým gigantom Nike.Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka