Svetové múzea topánok, zrazu na nohách športové topánky. Topánka prešla dlhou a náročnou cestou. Po stáročia ich ľudia neúnavne nosili cez kopce a údolia, cez vietor a počasie, schovávali sa pod dlhými sukňami, bez ohľadu na ich citlivosť a určite nie na ich potenciál rozvoja. Ale desaťročie za desaťročím sa topánka milimeter po milimetri približuje k žiare reflektorov. Svojim nositeľom dokázala, že dokáže viac ako ochrániť nohu pred nepriaznivými podmienkami. Jeho najväčší talent: umenie zvádzať. Takto sa človek postupne nechal zviesť. V istom momente si topánku začal vážiť natoľko, že ju pokazil drahými topánkami, ošetrujúcimi prípravkami, leštidlami a elegantnými škatuľkami. Postavil mu skrine, svätyne a nakoniec celé komnaty.

Svetové múzeum topánok, biele športové tenisky, topánky New Balance

New Balance obuv GM500RO1 Biela

New Balance Tenisky
GM500RO1 Biele

New Balance obuv GM500SWB Biela

New Balance Tenisky
GM500SWB Biele

New Balance obuv GS237WT1 Biela

New Balance Tenisky
GS237WT1 Biele

New Balance obuv GW500HGX Biela

New Balance Tenisky
GW500HGX Biele

Partnerstvo z rozumu sa postupne zmenilo na vášnivú lásku

Teraz to zašlo tak ďaleko, že my ľudia uctievame topánku za sklom vo vitrínach múzeí a tam sa jej len opatrne dotýkame bielymi rukavicami. Pri niektorých topánkach už nie sú myslené ťažké časy, keď sa podrážky opotrebovali na hrubom asfalte. Namiesto toho niekoľko vybraných modeliek a ich nositeľov preváža z miesta na miesto v limuzínach. Sem-tam krátke zjavenie, pár obdivných pohľadov sprava a zľava a potom je to späť k elegantne zariadeným skriniam. Funkčnosť už nie je pri niektorých topánkach na prvom mieste. Ale práve naopak. »Ak zbožňujem topánku, je mi jedno, či je dostupná v mojej veľkosti. Aj tak si to kúpim,“ povedala Keira Knightley v rozhovore. Britská herečka nie je jedinou ženou, ktorá investuje do modelov bez úmyslu ich niekedy nosiť.

»Kúpila som si tento pár len preto, že si myslím, že sú neskutočne krásne. Tie opätky by som si nikdy v živote neobula. Sú neznesiteľne nepohodlné, ale naozaj som ich chcela vlastniť,“ hovorí americká profesionálna pokrová hráčka Beth Shak a obdivne drží čierny pár Louboutinových ihiel s nekonečnými podpätkami a ozdobami na mašliach v dokumente God Save My Shoes.

New Balance obuv IV574CTP Biela

New Balance Tenisky
IV574CTP Biele

New Balance obuv ML515SP3 Biela

New Balance Tenisky
ML515SP3 Biele

New Balance obuv ML515WW3 Biela

New Balance Tenisky
ML515WW3 Biele

New Balance obuv MR530DWP Biela

New Balance Tenisky
MR530DWP Biele

Popová hviezda Kelly Rowland to v skratke vyjadrila v ďalšej scéne v dokumente: »Topánky sú pre mňa ako umelecké diela. Rád sa pozerám do svojho šatníka a obdivujem svoje jednotlivé kúsky.“ A rovnako ako diela umelcov ako Gerhard Richter, Damien Hirst a Pablo Picasso, topánky sú teraz výnosnou investičnou príležitosťou. „Veľa ľudí teraz investuje do topánok,“ hovorí Pat Frost z renomovaného umeleckého aukčného domu Christie's v rozhovore pre UK Telegraph. »Brokátové topánky z osemnásteho storočia sú skutočnými zberateľskými kúskami, ktoré majú dnes hodnotu až 25 000 eur. Ale topánky od Rogera Viviera, ako povestná čiarkova podpätok, sú pre zberateľov niečo ako svätý grál. U Christiana Louboutina sa to pomaly rozbieha.« Malé veľkosti – samozrejme nenosené – ponúkajú najviac.

New Balance obuv MR530SYA Biela

New Balance Tenisky
MR530SYA Biele

New Balance obuv MS237RF Biela

New Balance Tenisky
MS237RF Biele

New Balance obuv MS237RG Biela

New Balance Tenisky
MS237RG Biele

New Balance obuv MS237SF Biela

New Balance Tenisky
MS237SF Biele

V minulom storočí sa takmer všetci významní dizajnéri inšpirovali svetom umenia. Najznámejšie výtvory francúzskeho dizajnéra André Perugia boli inšpirované tvorbou kubistov. „Móda je umenie a to je môj spôsob maľovania,“ povedal vraj raz o svojich návrhoch. Jeho ihlový vzor v rybom štýle je založený na maľbe Georgesa Braquea. Perugia venovala Pablovi Picassovi v 50. rokoch 20. storočia ďalšie sandále, ktoré odrážali maliarovu sochu so širokým podpätkom a neboli určené ani na chôdzu. Množstvo výtvorov mnohých dizajnérov je v súčasnosti samo osebe umením. Desiatky múzeí po celom svete objavili topánku ako umelecký predmet. Početné výstavy venujú či už individuálnym dizajnérom alebo všeobecným trendom topánok.

Múzeum dizajnu v Londýne po prvýkrát predstavilo diela dizajnéra topánok Manola Blahnika a v Palais de Tokyo v Paríži sa v roku 2013 objavila retrospektíva Rogera Viviera. V tom istom roku módna expertka Valerie Steele vyliečila Shoe Obsession v Múzeu Fashion Institute of Technology v New Yorku. Múzeum má vo svojej stálej zbierke asi 4000 párov. A Brooklynské múzeum v súčasnosti vystavuje 160 exponátov v „Killer Heels: The Art of the High-Heeled Shoe“. Múzeum Grassi v Lipsku sa v roku 2013 s veľkým úspechom ujalo témy obuvi a navrhlo výstavu „Silný vzhľad“ s viac ako 150 pármi.

V Kanade je dokonca celé múzeum, ktoré je vyslovene venované umeniu obuvi na piatich poschodiach: Bata Shoe Museum v Toronte. So svojimi 12 500 artefaktmi a modelmi pokrýva 4 500 rokov kultúry a histórie obuvi. Z kožušinových topánok Japoncov, od samurajských bojovníkov až po monštruóznu benátsku náhornú plošinu zo 16. storočia až po súčasné dizajnérske návrhy. Môžete si tu tiež pozrieť prominentnú obuv, ako sú kovbojské čižmy Roberta Redforda, strieborné čižmy na Eltona Johna s monogramom, modré mokasíny Elvisa Presleyho a ikonické topánky Beatle od Johna Lennona.Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka