Biele športové tenisky a príbehy vzniku značiek ktoré preslávili výrobcov. Príbeh Vans sa začína na bostonskej dostihovej dráhe v polovici 40. rokov 20. storočia, kde mladý Paul Van Doren, ktorý vo veku 14 rokov odišiel zo školy, trávil väčšinu svojich dní tým, že stávkarom dával kurzy na kone za jeden dolár. Jeho matka ho nezaujala jeho vybranou kariérou a odtiahla ho do Randy’s, továrne na topánky, kde pracovala, a podarilo sa jej získať prácu ako výroba topánok a zametanie. O dvadsať rokov neskôr bol výkonným viceprezidentom a Randy’s bol tretím najväčším výrobcom obuvi v Spojených štátoch. Keď jedna z ich tovární mala nedostatočný výkon, Van Doren bol poslaný spolu s jeho bratom Jamesom a priateľom Gordonom Lee, aby opäť správne fungoval. Odviedli tak skvelú prácu, že čoskoro prekonali bostonskú továreň.

Biele športové tenisky Vans a príbehy vzniku značiek

Nemali žiadne zásoby.

Tenisky Vans
Vans skateboarding

Obuv Half Cab
Prvá bezšnúrová obuv

Puma Disc

Táto skúsenosť prinútila Van Dorena zamyslieť sa nad založením vlastnej spoločnosti na výrobu obuvi. V Randy’s si uvedomil, že ľudia, ktorí zarábajú najviac peňazí v topánkovom biznise, sú maloobchodníci. Jeho nápadom bolo založiť spoločnosť, ktorá nielen vyrábala topánky, ale mala aj vlastné maloobchodné predajne, aby mohla predávať priamo verejnosti bez sprostredkovateľa. Medzi sebou, Gordonom Lee a jeho priateľom Sergem D’Eliom, investorom so sídlom v Japonsku, veril, že majú skúsenosti a zručnosti na to, aby si založili sami. V roku 1966 sa títo traja muži presťahovali do Kalifornie a založili Van Doren Rubber Company. V prvom roku postavili novú účelovú továreň spolu s maloobchodnou predajňou s rozlohou 400 štvorcových stôp v Anaheime a pridal sa aj Van Dorenov mladší brat James. Spoločnosť bola rozdelená medzi všetkých štyroch, pričom Paul Van Doren a D'Elia vlastnili každý 40 percent firmy a James a Gordon po 10 percent.

16. marca 1966 otvorili svoju predajňu. Vyskytol sa však problém: nemali žiadne zásoby, len vystavené modely a prázdne krabice. Napriek tomu obslúžili 12 zákazníkov, ktorí si vybrali požadovaný štýl a farbu a boli vyzvaní, aby sa poobede vrátili pre topánky. To umožnilo Paulovi a Gordonovi ponáhľať sa späť do továrne, aby vyrobili topánky a mali ich pripravené, kým sa zákazníci vrátia, aby si ich prevzali. Bol tu však ešte jeden problém. Zabudli dostať hotovosť, ktorú by mohli dať ako drobné. Keďže nechceli obťažovať svojich úplne prvých zákazníkov, dovolili im topánky odniesť, pokiaľ sa na druhý deň vrátili, aby za ne zaplatili. Našťastie sa všetci vrátili.

ASICS Gym Ultras

Opýtajte sa ktoréhokoľvek Američana, aké sú jeho spomienky na olympijské hry v Atlante v roku 1996 a väčšina vám povie, že to bol posledný skok Kerri Strugovej. Ide o udalosť, ktorá sa zapísala do olympijskej histórie ako moment skutočnej odvahy a povýšila 19-ročného rodáka z Tusconu v Arizone do pozície amerického hrdinu. Bola to tiež udalosť, ktorá nedopatrením pritiahla veľkú pozornosť jej skromným gymnastickým topánkam ASICS.

Gymnastika bola tradične podujatím, v ktorom dominovalo Rusko, ale Spojené štáty na svojom domácom trávniku cítili, že majú veľkú šancu získať zlato. Tím viedol Béla Károlyi, Rumun, ktorý úspešne trénoval Nadiu Comâneciovú do jej dokonalých 10 rokov v Montreale v roku 1976, ale ktorá po nezhode s rumunskou gymnastickou federáciou prebehla do Spojených štátov. Zatiaľ čo jeho tréningové metódy boli neskôr údajne kontroverzné a urážlivé, mal rekord, ktorý zaručoval úspech gymnastického tímu Spojených štátov. Tím s názvom „The Magnificent Seven“ predstavoval najsilnejšiu zostavu USA, aká kedy bola, vrátane Kerri Strug.

Strug už v troch rokoch vedela, že chce byť gymnastkou. Jej matka o nej opísala, že svoje detstvo trávila „hore nohami viac, ako bola pravou stranou hore“. Inšpirovaná perfektným výkonom americkej olympijskej gymnastky Mary Lou Rettonovej na olympijských hrách v Los Angeles v roku 1984, nastúpila na svoju prvú súťaž o rok neskôr a okamžite ukázala svoj potenciál. Vo veku 13 rokov sa stala najmladšou ženou, ktorá vyhrala podujatie na majstrovstvách USA v gymnastike, keď vyhrala voltižný titul, a o rok neskôr, v roku 1992, súťažila za Spojené štáty na olympijských hrách v Barcelone. Vo veku iba 14 rokov bola najmladšou členkou tímu a po zisku tímového bronzu sa stala jednou z najmladších olympijských víťaziek v histórii.

Po prvom dni z povinných zostáv v Atlante boli Spojené štáty na druhom mieste za Ruskom, ale keďže niektoré z ich najlepších zostáv prišli na druhý deň, stále mali šancu. Po výborných výkonoch na bradlách, kladine a podlahe sa Američania cítili sebavedomo. Zo siedmich členov tímu bolo vybratých šesť, aby súťažili v každom podujatí, pričom sa počítalo päť najlepších bodov, čo znamená, že najnižšie skóre mohlo byť vyradené. S každým členom, ktorý podal výkon svojho života, všetci skórovali dobre, čím sa USA dostali do vedenia s náskokom 0,897 bodu pred Rusmi.

Ďalšou udalosťou bol trezor. Plní dôvery a vzájomnej energie, Američania cítili, že sú na pokraji zabezpečenia prvej zlatej medaily Spojených štátov v ženskej gymnastike. Ale potom, ako sa 32-tisícový a očakávajúci dav prizeral, sa všetko pokazilo. Skok za klenbou, pri oboch povolených pokusoch sa prví štyria Američania snažili urobiť čisté pristátie, mierne sa potkýnali alebo robili kroky a skoky. Keďže v stávke bolo tak veľa, nervy im prepadli a sebavedomie sa začalo meniť na paniku. Piatou Američankou, ktorá sa o to pokúsila, bola Dominique Moceanu, jedna z hviezd tímu, no k šoku pozorujúceho publika pri oboch pokusoch spadla a zle skórovala. Keďže Rusko stále dokončuje svoje parkety, hrozilo reálne nebezpečenstvo, že by mohli Američanov vyhodiť na post a ukoristiť im zlatú medailu. Za všetko mohla Kerri Strug.

Keď sa pripravovala na svoj nábeh, Strug vedela, že na jej pleciach leží očakávania celého národa. Počkala na zelené svetlo, ktoré jej oznámilo, že je rad na nej, rozbehla sa po dráhe, otočila sa na odrazový mostík a zhodila z koňa. Ale na zdesenie divákov, rovnako ako jej spoluhráčov, zasiahla katastrofa, keď podrotovala, čo spôsobilo, že spadla a poranila si členok uprostred výkrikov šokovaného davu. Keď odkulhala späť k svojmu trénerovi, vyzeralo to, že Spojené štáty strácajú kontrolu nad zlatom, ale vytrvalý Béla Károlyi, ktorý nechcel ani len pomyslieť na myšlienku striebra, povedal Strug:

„Kerri, potrebujeme, aby si išla ešte raz. Na zlato ťa potrebujeme ešte raz.‘ S výrazom, ktorý si mal neskôr národ osvojiť a parodovať, jej povedal, aby zabudla na bolesť, a zakričal na ňu: ‚Stras sa, ty to dokážeš!‘

Tréner Béla Károlyi nesie Kerri Strugovú na pódium v jej ASICS Gym Ultras
Tréner Béla Károlyi nesie Kerri Strugovú na pódium v jej ASICS Gym Ultras.
Strugovej hrdinstvá pri nosení spôsobili, že topánky sa stali stredobodom pozornosti celého národa.



Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka