Prvá bezšnúrová športová obuv Puma Disc, biele športové tenisky, príbehy známych modelov. Keď sa Colin Jackson pripravoval na finále pretekov na 110 m prekážok na majstrovstvách sveta v roku 1993 v Stuttgarte, musel urobiť dôležité rozhodnutie. Mal by nosiť najnovšie topánky Puma Disc alebo nie? Recenzie ich opísali ako topánky typu „miluj ich alebo nenáviď ich“, čo odrážalo myšlienky iných športovcov a dokonca aj časti verejnosti. Jacksonov spoluhráč z Veľkej Británie Linford Christie ich odmietol vyskúšať, považoval ich prinajlepšom za trik a v horšom za problém. Keďže išlo o zlatú medailu, Jacksonovo rozhodnutie bolo kritické.

Bezšnúrová obuv Puma Disc, biele tenisky

Puma tenisky obuv Smash V2 L Jr 365170 33 Biele

Puma Tenisky
Smash Biele

Puma tenisky obuv Smash V2 Me Happy 386396 01 Biele

Puma Tenisky
Smash Biele

Puma tenisky obuv Smash v2 Metallics Jr 386197 01 Biele

Puma Tenisky
Smash Biele

Puma tenisky obuv Smash V2 Metallics V Inf 386199 01 Biela

Puma Tenisky
Smash Biele

Koncom osemdesiatych rokov bola Puma v zúfalej tiesni. Narastajúce dlhy a slabé predaje viedli k tomu, že spoločnosť bola zverená do rúk Deutsche Bank. Armin Dassler a jeho synovia boli nútení opustiť spoločnosť, ktorú založil ich otec a starý otec. Spoločnosť potom niekoľkokrát zmenila majiteľa, kým ju kúpila švédska investičná spoločnosť Proventus. Problémom Pumy bolo, že sa teraz považovala za „lacnú“ značku. Polovica všetkých predajov pochádzala z topánok v nižších cenových reláciách, ktoré generovali len minimálne zisky. Aby Puma opäť dosiahla úspech, potrebovala preniknúť späť na prémiové trhy, na ktorých kedysi dominovala popri susednom adidase, no teraz boli doménou Nike a Reebok.

Puma obuv Tori 383026 04 Biela

Puma Tenisky
Tori

Puma obuv Tori Candy 385553 01 Biela

Puma Tenisky
Tori

Puma obuv Tori Candy 385553 02 Biela

Puma Tenisky
Tori

Puma obuv Tori Raw Metallics 384599 01 Biela

Puma Tenisky
Tori

Na jar roku 1992 predstavil vrcholový manažment Pumy technológiu, o ktorej dúfali, že im pomôže vrátiť sa tam, kde kedysi patrili: Puma ‚Disc‘, prvá bezšnurovaná športová obuv na svete. Pomocou systému vnútorných drôtov to umožnilo nositeľovi jemne doladiť strih topánky pomocou kotúčového „vytáčacieho“ mechanizmu a, ako sa vyjadrila Puma, „aby ste sa s topánkou stali jedným“. Systém bol pôvodne vytvorený ako uzamykací systém lyžiarskych topánok a Puma kúpila technológiu od svojho švajčiarskeho držiteľa patentu. S podrážkou vyrobenou z nového materiálu s názvom Hypalon sa tiež pýšila tým, že je ľahšia, pevnejšia a ponúka lepšie odpruženie a absorpciu nárazov ako tradičné podrážky na neoprénovej báze.

Puma obuv ST Runner V3 L 384855 01 Biela

Puma Tenisky
ST

Puma obuv St Runner V3 L Jr 384904 02 Biela

Puma Tenisky
S

Puma obuv St Runner v3 L Jr 384904 04 Biela

Puma Tenisky
St

Puma obuv Suede Coca Cola 387049 01 Biela

Puma Tenisky
Suede

Puma podpísala zmluvu s nemeckou atlétkou Heike Drechsler včas pred olympijskými hrami v Barcelone v roku 1992 a zaujala ju nový systém Disc. Keď sa spoločnosť rozhodla zaviesť to na bežeckom hrote, chcela byť prvá, kto to vyskúša. S diskom získala zlatú medailu v skoku do diaľky s dĺžkou 7,14 m. Disc vyhral svoje prvé zlato. Aj keď Drechslerovo víťazstvo bolo pre Disk skvelým PR a spočiatku sa dobre predávalo, malo zásadný problém: nefungovalo správne. Napriek rozsiahlemu testovaniu sa mnohé z prvej série topánok pre masový trh zasekli a zákazníci ich nahnevane vracali do obchodov. Najnovšia technológia Pumy sa javila ako neúspešná. Kto by mohol viniť Linforda Christieho, že ich nechce vyskúšať?

Práve tvárou v tvár tejto skepse sa Colin Jackson musel rozhodnúť. Ako prekážkar jeho topánky boli pravdepodobne ešte kritickejšie pre jeho výkon ako v iných bežeckých disciplínach. Jeho výkony v predchádzajúcich dvoch rokoch neboli skvelé, ale teraz mal dobrú šancu na zisk titulu. Odváži sa riskovať hazard so zlatou medailou na disku? Rozhodol sa, že to skúsi. Jackson sa dostal na prekážku k najväčšiemu úspechu svojej kariéry, keď získal zlatú medailu a zároveň prekonal svetový rekord, ktorý platil od roku 1972 časom 12,91. Na svetovej scéne Jackson and the Disc dokázali, že pochybovači sa mýlili.

Puma obuv X-Ray 2 Square 373108 02 Biela

Puma Tenisky
X

Puma obuv X-Ray 2 Square 373108 55 Biela

Puma Tenisky
X Biele

Puma obuv X-Ray Speed Lite W Metllics 384848 01 Biela

Puma Tenisky
X

Puma obuv X-Ray Speed Lite Wns Hazy 384850 01 Biela

Puma Tenisky
X

Puma Disc Colin Jackson
Puma Disc Colin JacksonDajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka