Andy Warhol a topánky. Dávno miloval topánky, zrazu na nohách športová obuv. Biele New Balance tenisky. Americký umelec objavil topánku ako motív svojich diel už v 50. rokoch minulého storočia. Premenil topánky na umenie dávno predtým, ako jeho plechovky od Campbellovej polievky, škatuľky na prací prostriedok Brillo, Marilynovci a Maovia. V tom čase sa ešte volal Warhola a pracoval ako komerčný ilustrátor v New Yorku. Miloval rysovacie topánky, či už vysoké opätky, lodičky alebo ihličkové topánky. Jeho ilustrácie topánok zožali veľký úspech a otvorili mu cestu k tvorivej avantgarde, na ktorú mal mať čoskoro rozhodujúci vplyv. Inšpirovaný jeho kresbami ho v roku 1955 najala do svojich reklám obuvnícka firma I. Miller.

Andy Warhol miloval topánky, biele tenisky New Balance

New Balance obuv MS327ASM Biela, Andy Warhol

New Balance Tenisky
MS327ASM Biele

New Balance obuv MX608WT Biela

New Balance Tenisky
MX608WT Biele

New Balance obuv PVCT60WP Biela

New Balance Tenisky
PVCT60WP Biele

New Balance obuv WS237RA Biela

New Balance Tenisky
WS237RA Biele

Za to ho dokonca uznal aj Art Director's Club. A dokonca aj Múzeum moderného umenia v New Yorku vystavilo jednu z ilustrácií topánok už v roku 1956 na skupinovej výstave »Recent Drawings U.S.A.«. Módna biblia Women's Wear Daily ho nazvala „Leonardo da Vinci topánok“. V rokoch 1980 a 1981, dnes už svetoznámy popový umelec sa Warhol vrátil k svojmu obľúbenému motívu a zvečnil svoj topánkový fetiš pomocou známej série „Diamond Dust Shoe“. Sieťotlače pestrej kopy podpätkov posypaných diamantovým prachom pre zvodný trblietavý efekt. Farebne aj monochromaticky.

Spočiatku na to používal skutočný diamantový prach. To však pre Warhola nesvietilo dostatočne. Namiesto toho svoje diela zušľachtil práškovým sklom, ktoré sa intenzívnejšie trblietalo väčšími kryštálmi. Obrázky stelesňujú pôvab, módu a peniaze, tri životné priority Andyho Warhola. Monochromatické dielo zo série bolo začiatkom roka 2014 vydražené v Sotheby's za takmer 1,5 milióna eur.

New Balance obuv WS237RC Biela

New Balance Tenisky
WS237RC Biele

New Balance obuv WS327BY Biela

New Balance Tenisky
WS327BY Biele

New Balance obuv WS327DP Biela

New Balance Tenisky
WS327DP Biele

New Balance obuv WS327LS Biela

New Balance Tenisky
WS327LS Biele

Warhol bol fetišista topánok a nôh. Čarovne ho priťahovali, fotil slávne chodidlá (ako Mick Jagger), kreslil ich vo všetkých ich nekonečných variáciách. Jeho alebo priateľov ako Christopher Isherwood, Cecil Beaton a Leontyne Price. Nohy vedľa fliaš od koksu, plechoviek od polievky a americkej vlajky. A samozrejme sám vlastnil nekonečné množstvo modelov: Reeboks, Topsiders, kovbojské čižmy (údajne osemnásť párov), mokasíny, Keds atď. Ale súčasťou jeho kolekcie boli aj extravagantné dámske topánky od dizajnérov ako Halston. V roku 1985 tiež zvečnil americkú klasiku a basketbalové tenisky od Chucka Taylora ako umelecké dielo svojím obrazom »Converse Extra Special Value«.

Dvojicu šnurovaných bielych lodičiek štylizovala do umenia už v 30. rokoch (1936) surrealistická umelkyňa Meret Oppenheim naservírovaná na striebornom tanieri. Socha „Ma Gouvernante“ od švajčiarskej umelkyne nemeckého pôvodu je jedným z jej najznámejších diel a symbolizuje sexuálny boj medzi pohlaviami. Topánky sú umiestnené na ľavej strane zviazané ako hydina, no zároveň pripomínajú ženské nohy.

Phoebe Philo, návrhárka francúzskeho módneho domu Céline, sa pri jednom zo svojich najúspešnejších návrhov topánok zrejme inšpirovala Oppenheimom. Jej sandále podobné Birkenstocku s kožušinovými vložkami v modrej, bielej alebo čiernej farbe, ktoré poslala po parížskom móle a vyvolali udivené pohľady v prvom rade, pôsobia ako pocta Oppenheimovmu »Déjeuner en fourrure« (Raňajky v kožušine) z r. toho roku 1936. Slávna umelkyňa si hnedou kožušinou pokryla nielen topánky, ale aj šálku, tanierik a lyžičku. Dielo, ktoré ju preslávilo po celom svete.Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka