Nizke biele tenisky značky Adidas a Puma. Topánky Galaxy. Nemec Adi Dassler vraj behal po stredofranských lesoch Herzogenaurachu, keď dostal nápad navrhnúť športovú obuv. To bolo v roku 1920. Už vtedy sa športový fanatik zaujímal o všetky formy pohybu: atletiku, futbal, box a korčuľovanie. A tak sa po prvej svetovej vojne presťahoval do matkinej maličkej umyvárne s rozlohou dvadsať metrov štvorcových a nadšene začal experimentovať a konštruovať športovú obuv z najrôznejších materiálov. Žiadna elektrina, žiadne stroje. Každý šev ručne. O tri roky neskôr, v roku 1924, založil s bratom Rudolfom (Rudi) „Gebrüder Dassler Schuhfabrik“. Spočiatku sa zdalo, že sa títo dvaja dokonale dopĺňajú: Adi, vášnivý vynálezca, a Rudi, rodený predavač. V roku 1925 si patentovali pár topánok na šprint, ktoré oslávili svoju olympijskú premiéru len o tri roky neskôr v Amsterdame.

Biele športové tenisky Adidas a Puma, Galaxy sneakersy

adidas Topánky Response Super 2.0 H02023 Biela

Tenisky Response
Super 2.0

adidas Topánky Response Super 3.0 GW1379 Biela

TeniskyResponse
Super 3.0

adidas Topánky Response Super 3.0 W GW6694 Biela

Tenisky Response
Super 3.0

adidas Topánky Response Super 3.0 W HP2057 Biela

Tenisky Response
Super 3.0

Biele tenisky Adidas. Na letné olympijské hry v roku 1936 Adi išiel z Bavorska do Berlína autom a presvedčil vtedy slávneho amerického šprintéra a skokana do diaľky Jesseho Owensa, aby bežal v topánkach bratov. Owens v ňom získal štyri zlaté medaily, viac ako ktorýkoľvek iný športovec. Medzinárodný prevrat pre dvojicu Dasslerovcov, aj keď Adolf Hitler ním nebol vôbec nadšený. Títo dvaja boli okamžite kontaktovaní športovcami z celého sveta a predávali okolo 200 000 párov topánok ročne. Druhá svetová vojna dramaticky zatienila vzťah a partnerstvo bratov a s jej koncom sa skončil aj legendárny nekonečný spor medzi bratmi a manželkami ich profesionálnym rozchodom. Presné dôvody boli pochované niekde v nepokojoch nacistickej éry, v ktorej obaja viac či menej presvedčení vstúpili do Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany a nakoniec vzniklo podozrenie, že Adi mohol svojho brata ohovárať spojencom. Rudi sa presťahoval na druhú stranu rieky Aurach a založil »Ruda« (skrátenie jeho mena), neskôr »Puma«.

adidas Topánky Edge Xt FW0670 Biela

Tenisky Edge
Xt FW0670

adidas Topánky Eq19 Run GY4718 Biela

Tenisky Eq19
Run GY4718

adidas Topánky Eq19 Run H68092 Biela

Tenisky Eq19
Run H68092

adidas Topánky Eq21 Run 2.0 J HR1834 Biela

Tenisky Eq21
Run 2.0

18. augusta 1949 bola firma „Adidas“ oficiálne založená. Z bratov sa stali neľútostní konkurenti, doživotní nepriatelia v športe, stále súťažiaci o nové technológie a vrcholoví športovci. Rodinná vojna, ktorá by sa mala dokonca preniesť na ďalšiu generáciu. Ale napriek ich veľmi odlišným osobnostiam boli obaja od začiatku obdarení neuveriteľným obchodným talentom a už od začiatku si uvedomili, že dobrý marketing je receptom na úspech.

adidas Topánky Court Team Bounce M GX3742 Biela

Topánky Court
Team Bounce

adidas Topánky Court Team Bounce W FX1805 Biela

Topánky Court
Team Bounce

adidas Topánky CourtJam Control M GW2984 Biela

Topánky CourtJam
Control M

adidas Topánky CourtJam Control M GY4002 Biela

Topánky CourtJam
Control M

Takto prišiel Adi Dassler s nápadom na pruhy a otestoval, ktoré číslo je pre športovcov v akcii najviditeľnejšie. Spočiatku si nechal patentovať štyri a dokonca šesť bielych pruhov. Potom sa však rozhodli pre tri pruhy, dnes jednu z najznámejších značiek na svete. V roku 1949 vytlačil prvý katalóg obuvi pre hokejistov, hádzanárov, pretekárskych cyklistov, kolieskových korčuliarov a tenistov. Dasslerov princíp: to najlepšie pre športovca. Od začiatku úzko spolupracoval s profesionálnymi športovcami a intenzívne si s nimi vymieňal nápady. Podľa Dasslera bola jeho receptom na úspech neustála snaha nájsť spôsoby, ako optimalizovať výkon športovcov. Preto boli s ním a jeho manželkou Käthe vždy vítaní športovci všetkých druhov a národností. Niektorí prišli z celého sveta, aby sa s ním porozprávali o svojich výzvach a problémoch a nechali sa v Dasslerovej kuchyni rozmaznať legendárnym šarmom a slivkovým koláčom »šéfa«. Napríklad nemecké futbalové legendy Franz Beckenbauer a Gerd Müller.adidas Topánky Runfalcon 2.0 FY9612 Biela

Topánky Runfalcon
2.0 FY9612

adidas Topánky Runfalcon 2.0 FY9621 Biela

Topánky Runfalcon
2.0 FY9621

adidas Topánky Runfalcon 2.0 FY9623 Biela

Topánky Runfalcon
2.0 FY9623

adidas Topánky Runfalcon 2.0 G58098 Biela

Topánky Runfalcon
2.0 G58098

Legendárny Miracle of Bern, ktorý sa odohral vo Švajčiarsku počas finále majstrovstiev sveta vo futbale medzi Nemeckom a Maďarskom. Pršalo a nemecký tím bol v tom čase jednomyseľne považovaný za absolútneho outsidera. Nemcom mohol v skutočnosti pomôcť len zázrak. Toto sa objavilo v podobe Adi Dasslera. Pre svojho priateľa, reprezentačného trénera Seppa Herbergera, ktorý sa vraj krátko predtým rozpadol s Rudim, vyvinul novú futbalovú topánku, ľahšiu a z mäkšieho materiálu. Na mieste vymenil cvočky za dlhšie a tenšie.

adidas Topánky Galaxy 5 G55774 Biela

Topánky Galaxy
5 G55774

adidas Topánky Galaxy 6 GW4130 Biela

Topánky Galaxy
6 GW4130

adidas Topánky Galaxy 6 HP2403 Biela

Topánky Galaxy
6 HP2403

adidas Topánky GameCourt 2 M HQ8809 Biela

Topánky GameCourt
2 M

A zatiaľ čo Maďari sa trápili na rozbahnenom ihrisku, nemeckí hráči dokázali šprintovať cez blatisté ihrisko oveľa rýchlejšie. Reprezentant Helmut Rahn strelil v 84. minúte rozhodujúci gól na 3:2, vystrelil Nemecko k prvému titulu na majstrovstvách sveta a ukončil sériu 32 víťazstiev Maďarska v rade. Deväť rokov po skončení vojny vytrhla Nemcov radosť z víťazstva na majstrovstvách sveta z pochmúrnej depresie. Ekonomický zázrak sa mohol začať.


Bob Beamon a jeho svetový rekord v skoku do diaľky

Bob Beamon nielenže prekonal svetový rekord, ale dokonca ho zmazal o 55 cm. Nezvyknutý na metrické merania Beamon stále nevedel, čo dosiahol, kým mu nepovedali vzdialenosť v stopách (29 stôp 21 palca). Uvedomil si ohromnosť toho, čo urobil, skolaboval a utrpel kataplektický záchvat, náhlu svalovú slabosť spôsobenú čistými emóciami. Ďalším človekom, ktorý mohol mať po zoskoku pocit, že dostal záchvat, bol Armin Dassler. S Beamonom v Pumas to mal byť jeden z ich najväčších momentov, ale keď sa plavil vzduchom, tri červené pruhy na jeho topánkach boli jasné pre celý svet. O dôvode sa stále diskutuje. Puma obviňuje z „prideľovania“, ktoré spôsobila Horstova colná blokáda, že Beamonove nohy sú bez Pumy, zatiaľ čo adidas tvrdí, že uprednostňoval ich topánky. Nech už bol dôvod akýkoľvek, bol to práve adidas, ktorý si Beamon obliekol na najväčší skok, aký svet kedy videl.Dajte žene tie správne topánky a dokáže dobyť celý svet. Domovská stránka